Novozélandský startup Orba, který vyrábí ekologickou obuv, tvrdí, že vytvořil první biologicky odbouratelné ekologické tenisky na světě. Boty jsou navrženy tak, aby se po skončení své životnosti zcela rozpadly a rozložily a nevypouštěly do půdy žádné toxiny. Byly vytvořeny s cílem řešit alarmující problém, kdy miliardy bot každoročně končí na skládkách.
Tradičně vyráběná obuv obsahuje materiály a lepidla, které se biologicky nerozkládají. Jejich úplný rozklad může trvat 40 až 1 000 let, přičemž vznikají toxiny a emise uhlíku. Většina komerčně dostupné obuvi obsahuje vysoké procento plastů a syntetických materiálů, od podrážek až po svršky.
Zatímco Orba o sobě tvrdí, že je první skutečně biologicky rozložitelnou teniskou (a zdá se, že je i první komerčně dostupnou), brooklynská společnost Kengos debutovala se svým modelem beta Lace-Up již v roce 2020 a popsala jej jako „biologicky rozložitelný, vhodný pro vegany a vyrobený z 98 % z materiálů na rostlinné bázi“, zatímco kanadský designér Luc Houle spustil na Kickstarteru projekt boty, která je „nejen biologicky rozložitelná, ale může z ní po životě vyrůst jabloň“.
Identifikace potřeby
Společnost Orba uvádí, že se ročně vyrobí 20 miliard bot, které obsahují syntetické materiály, jež se nedají biologicky rozložit. Společnost tvrdí, že se vydává alternativní cestou, a to získáváním materiálů z přírody, díky čemuž jsou udržitelnější a vhodné k regeneraci půdou.
Tenisky „Ghost“ jsou příspěvkem společnosti Orba k oběhovému hospodářství. Testovaná biologicky rozložitelná teniska je podložena vědeckými poznatky a nezávislými audity, které vyvracejí obavy z greenwashingu. Ačkoli je obuv biologicky rozložitelná, společnost Orba si stanovila cíl, že v budoucnu bude plně kompostovatelná.
Složení změny
Společnost Orba rozdělila své ekologické tenisky na jednotlivé kompozitní části, aby nabídla úplnou materiálovou transparentnost. Podrážky, tradičně vyráběné z kaučuku na bázi petrochemie, jsou vytvořeny z přírodního kaučuku, rýžových slupek a kokosového oleje. (Součástí je i včelí vosk, takže boty nejsou vhodné pro veganské zákazníky, ale jsou k dispozici alternativy). Na svršky se používá lněné plátno, konopí a kopřiva, což jsou obnovitelné a regenerativní plodiny, které mohou růst bez pesticidů. Stélka je kombinací korku, kokosového vlákna a agávového sisalu.
Všude jsou použita lepidla na vodní bázi, i když zatím nejsou přírodní ani rostlinná. Společnost Orba to jasně uvádí a říká, že se snaží najít vhodnou alternativu, která vydrží celý životní cyklus a po skončení používání se biologicky rozloží.
Společnost Orba, která je certifikovanou společností B Corp, tvrdí, že identifikovala dopady rychlé a syntetické módy a snaží se poskytnout řešení. Dbá na transparentnost všech částí dodavatelského a výrobního řetězce a nabízí alternativu ke stále nespolehlivějším ekologickým prohlášením velkých značek.
Mezi její budoucí cíle patří vývoj obuvi se 100% ekologickým certifikátem, vyrobené ze 100% ekologicky certifikovaných materiálů a lepidel. Vedle toho se bude snažit poskytovat hloubkovou analýzu svých provozních dopadů, včetně uhlíkové stopy.
Boj proti Greenwashingu
Greenwashing se v módním průmyslu stal zdánlivě každodenní činností. Společnosti, které chtějí vydělat na změně spotřebitelských trendů a motivací, se stále častěji hlásí k udržitelným materiálům a postupům. Ve skutečnosti však mnohé z nich pouze plácají a nenabízejí žádné dohledatelné informace nebo důkazy o svých nově získaných ekologických referencích. Podniká se řada kroků, které mají zabránit pokračování greenwashingu, včetně hromadných žalob a nových právních předpisů.
Nadace Changing Markets Foundation si nedávno vzala na paškál recidivisty a uspořádala protest na londýnském týdnu módy a oběd na webových stránkách odhalujících greenwashing. Stránky Greenwash.com jsou stylizovány jako virtuální prádelna a dávají návštěvníkům možnost zjistit, které značky a výrobky zaostávají za skutečným pokrokem v oblasti ochrany životního prostředí.