Domky pro netopýry, ekologické cestování nebo recyklované dresy – to jsou jen některé ze způsobů, jakými kluby Premier League pokračují ve zlepšování svých „zelených“ referencí. Tottenham a Liverpool se umístily na prvním místě v „Zelené lize“ 2021 – tabulce, která hodnotí udržitelnost všech 20 klubů nejvyšší ligy.
Kritika klubů za cestování na zápasy letadlem
Úloha sportu při řešení klimatické krize je po konferenci COP26 v Glasgowě pod drobnohledem a během summitu se objevila kritika klubů jako Manchester United, které létají na domácí zápasy. Hráči Tottenhamu Hotspur nyní cestují na zápasy autobusy poháněnými biopalivem, čímž se emise z cestování autobusem týmu snížily o více než 80 %. Zatímco další kluby, jako například Liverpool, se zavázaly, že v budoucnu budou dekarbonizovat palivo používáním udržitelného leteckého paliva, což by rovněž snížilo emise o 80 %.
Co je to tabulka udržitelnosti?
BBC Sport od roku 2019 spolupracuje s organizací Sport Positive Summit, kterou podporuje OSN, na výzkumu udržitelnosti všech 20 klubů Premier League, přičemž žebříček je každoročně aktualizován. Týmy byly požádány, aby poskytly důkazy o svém úsilí v 11 kategoriích. Za každou kategorii je možné získat dva body a dva bonusové body, takže maximální počet bodů je 24.
Body byly uděleny za:
- Politiku a závazky
- Čistou energii
- Energetickou účinnost
- Udržitelnou dopravu
- Omezení nebo odstranění jednorázových plastů
- Nakládání s odpady
- Efektivní využívání vody
- Rostlinné nebo nízkouhlíkové potraviny
- Biodiverzitu
- Vzdělávání
- Komunikaci a zapojení
Bonusový bod byl udělen, pokud je klub certifikován podle mezinárodně uznávaného systému řízení udržitelnosti nebo pokud klub sleduje a informuje o procentuálním podílu fanoušků, kteří se na zápasy dopravují různými způsoby dopravy.
Generální ředitel Liverpoolu Billy Hogan řekl, že klub je „neuvěřitelně nadšený“ ze společného prvního místa, a dodal: „Životní prostředí je pro klub neuvěřitelně důležité a stále důležitější. Myslím, že asi jako všechny organizace se všichni zajímáme o dopad, který máme na životní prostředí a na naše místní komunity.
Pokud jde o plány na udržitelnější cestování, Hogan uvedl, že klub se snaží „vyvážit výhody“ létání na zápasy „z hlediska tréninku a výkonnosti“ s otázkou, na kterou se „lidé obzvláště zaměřují“, aby snížili a kompenzovali dopad na životní prostředí.
Výkonná ředitelka Tottenhamu Donna-Maria Cullenová řekla: „Všichni cestující se musí snažit o to, aby se jejich letadla dostala do cíle: „To, že jsme se opět umístili na předních příčkách žebříčku Sport Positive, je fantastickým uznáním za práci, kterou nadále vykonáváme v rámci naší organizace – nyní se musíme snažit jít ještě dál. „Připojení k projektu OSN Race to Zero je dalším významným krokem na naší cestě a poskytuje nám jasnou cestu a cíle snižování emisí, které jsme připraveni splnit.“
Co dalšího kluby dělají, aby pomohly?
Dva nejlepší – Tottenham a Liverpool – využívají hráče k zapojení prostřednictvím svých vlastních mediálních kanálů a také v rámci partnerství s dalšími organizacemi zabývajícími se udržitelným rozvojem.
Hogan uvedl, že zapojení hráčů do práce Liverpoolu v oblasti udržitelnosti je důležité pro jejich profil a dodal: „Samozřejmě jsme relativně malá organizace, pokud jde o celkový počet lidí, ale máme obrovský vliv, pokud jde o sdělení, která můžeme předávat na globální úrovni.“
Arsenal nabízí svým fanouškům speciální tarif na obnovitelnou energii prostřednictvím dodavatele zelené energie, zatímco Everton ve spolupráci s fanoušky založil projektovou skupinu „Everton for Change„, v níž šest příznivců pomáhá propagovat zelené iniciativy mezi ostatními fanoušky a předávat nápady zpět klubu.
Body za závazky od budoucna – rostlinná strava, sázení stromů, nulové emise a další…
V rámci aktualizace pro rok 2021 byly zavedeny tři nové kategorie – biologická rozmanitost, vzdělávání a závazky a politika – přičemž čtyři kluby získaly body za závazek snížit emise o 50 % do roku 2030 a dosáhnout nulových emisí do roku 2040 prostřednictvím vysoce ambiciózní akce OSN Sport pro klima: Tottenham Hotspur, Liverpool, Southampton a Arsenal.
- Manchester City se zavázal k ještě ambicióznějšímu cíli nulových emisí do roku 2030.
- Liverpool vysadil více než 900 stromů, živých plotů, keřů a zástrček divokých květin a také zeleninu, kterou využívají kluboví kuchaři. Spolupracují také s místní Společností pro ochranu ježků.
- Všechny kluby pracují na využívání udržitelné dopravy. Manchester City má systém sdílení automobilů s cenovými výhodami pro více osob v autě, zatímco Southamptonský systém pro zaměstnance dojíždějící do práce na kole zahrnuje tři bezplatné opravy kol.
- Brighton je součástí kampaně „On the Ball“ a poskytuje fanouškům a hráčkám zdarma hygienické potřeby bez plastů.
- Další oblastí, na které kluby pracují, je jídlo. Norwich používá domácí produkty z vlastní zahrady a vyvinul aplikaci pro výživu hráčů, která obsahuje rozsáhlé recepty na rostlinné bázi.
- Řada klubů také sleduje cestování fanoušků, například Spurs provádějí průzkum mezi fanoušky po domácích zápasech. Klub uvádí, že se blíží k dosažení svého cíle, aby ve dnech zápasů necestovalo osobním autem více než 23 % fanoušků (14 250 fanoušků). Všechny kluby podporují využívání veřejné dopravy na svých hřištích.
„Síla sportu v rámci klimatické krize spočívá v platformě a vlivu, který má, aby tuto změnu podpořil,“ uvedla Claire Poole, generální ředitelka Sport Positive Summit. „Potřebujeme, aby zaměstnanci, fanoušci, hráči, dodavatelé, sponzoři a občané, s nimiž jsou kluby ve spojení, absolvovali školení a vzdělávání, aby pochopili výzvy, kterým čelíme, porozuměli tomu, co jejich tým dělá a jak mohou jednat.“
Dvě sezony po sobě stejná souprava pro hráče s cílem snížit uhlíkovou stopu
Brentford v listopadu oznámil, že si dvě sezony po sobě ponechá stejnou domácí soupravu. Klub tak učinil, aby zmírnil finanční tlak na fanoušky – plné soupravy v některých klubech mohou stát více než 100 liber – a také aby pomohl životnímu prostředí. Dres vyrobený z polyesteru – jako většina fotbalových dresů – má více než dvojnásobnou uhlíkovou stopu než dres vyrobený z bavlny (5,5 kg oxidu uhličitého na jeden dres oproti 2,1 kg). I recyklovaný polyester se rozkládá stovky let a může vést k úniku mikrovláken do životního prostředí.
„Z hlediska udržitelnosti je to malý krok správným směrem,“ řekl BBC Sport výkonný ředitel Jon Varney. „Pomohlo to k tomu, aby se více lidí bavilo o tom, co mohou udělat pro snížení množství odpadu, recyklaci a opětovné použití věcí, které všichni vlastníme.
„Tato iniciativa zaujala na titulních stranách novin, ale víme, že jsme v počáteční fázi naší práce na tom, aby byl klub udržitelnější.“
Richard Masters: „Stále hledáme alternativní metody a postupy“
Premier League se v letošní sezóně stala signatářem rámce OSN Sport pro klima a výkonný ředitel Richard Masters řekl BBC Sport, že „pokračují v práci na naší vlastní strategii“ v oblasti udržitelnosti – hledají „alternativní metody a postupy“, které pomohou „snížit emise a dopad na životní prostředí“.
„Kluby prokázaly svůj závazek k pozitivním změnám v této oblasti a nadále hrají důležitou roli při zvyšování povědomí o této problematice mezi fanoušky a zároveň pracují na politikách pro zlepšení své ekologické udržitelnosti,“ řekl Masters.