Podle výzkumu, který vycházel z údajů britské studie Women’s Cohort Study zahrnující více než 500 000 žen ve věku od 35 do 69 let, vykazovali vegetariáni a vegani o 33 % vyšší riziko zlomeniny kyčle. Studie kontrolovala etnický původ, fyzickou aktivitu, menopauzu, užívání tabáku a další faktory, které by mohly hrát roli v riziku zlomeniny kyčle. Účastníci studie byli sledováni po dobu 22 let.
Souvislost nebo příčina?
Podle EUFIC však studie neprokazuje, že vegetariánská strava způsobuje zlomeniny kyčlí u žen. Skupina uvádí, že pozorovací studie nemohou prokázat přímou příčinu a následek.
„Navíc se na složité souvislosti se zlomeninami kyčlí mohou podílet i další neměřené faktory stravy nebo životního stylu,“ uvedla skupina.
Studie poukazovala na nižší BMI a možné nutriční nedostatky vyplývající z vegetariánské nebo veganské stravy. To by mohlo být důvodem pro riziko zlomenin kyčlí.
„Je však důležité zdůraznit, že studie důkladně zkoumala individuální vliv těchto faktorů. Přičemž žádný z nich neměl na výsledky významný vliv.“ uvádí EUFIC.
„Předchozí výzkumy prokázaly souvislost mezi osteoporózou (stavem, který predisponuje ke zlomeninám) a například nižším BMI nebo nízkým příjmem vápníku. Tato konkrétní studie ale takové důkazy neposkytuje.“
Podle Evropských pokynů pro osteoporózu 2019 patří mezi nejčastější rizikové faktory zlomeniny kyčle pohlaví, nízký BMI, předchozí zlomenina křehkosti, zlomenina kyčle v anamnéze rodičů, léčba steroidy a současné kouření a konzumace alkoholu. Doporučuje pravidelné cvičení s vlastní vahou, dostatečný příjem vápníku, bílkovin a vitaminu D. Neodkazuje však na stravovací návyky, jako je vegetariánská nebo veganská strava.
Výhody vegetariánské stravy
Vegetariánská a veganská strava je v posledních letech stále populárnější, a to z ekologických a zdravotních důvodů.
Četné výzkumy, včetně zprávy Světové zdravotnické organizace z roku 2021, doporučují převážně rostlinnou stravu s nízkým obsahem soli, nasycených tuků a přidaného cukru. WHO také nedávno zařadila zpracované a červené maso mezi pravděpodobné nebo možné karcinogeny.