Menstruace je pro ženu přirozeným a potřebným jevem, přesto patří mezi tabuizovaná témata. Po desetiletí byly jednorázové menstruační pomůcky jediným hygienickým široce dostupným řešením. Vložky a tampony jsou z velké části vyrobeny z plastu, následně jsou do něj baleny, k některým tamponům je navíc přidán plastový aplikátor. V důsledku tak žena, která je používá, za život vyprodukuje v průměru 200 kg zbytečného odpadu. Naštěstí se v posledních letech tato problematika začala více řešit a na trhu se objevily ekologičtější alternativy jako menstruační kalíšek či kalhotky.
Nastolení trendu
Trend menstruačních kalhotek nastolila americká značka Thinx, která byla před zhruba sedmi lety jedinou známější společností s takovým produktem. Velkou zásluhu na zvýšení povědomí o menstruačních kalhotkách u nás sehrála firma Snuggs. Dnes je seženete i v drogerii.
Idea menstruačních kalhotek
Já osobně jsem si velmi oblíbila kalhotky od značky SAYU, kterou založila v roce 2019 Jana Mohlová. K podnikání si přizvala také přítelkyní svého syna Magdalenu Gucfovou, která studovala textilní fakultu Technické univerzity v Liberci, a bratra Pavla, jenž byl ochotný pomoci s ekonomickou stránkou firmy.
Jana byla ideou menstruačních kalhotek nadšená. „Nejsem zastánce menstruačních pomůcek, které se vkládají do pochvy. Ať už z důvodu zajištění hygieny při vkládání a vyndávání, nebo proto, že sliznice v pochvě je vysoce citlivá (zejména v době menstruace) a tlak z přiléhajícího kalíšku některým ženám způsobuje bolesti. Chtěla jsem, aby krev volně odtékala. Je to nejpřirozenější – krev nezůstává v pochvě a nemůže se vracet do dělohy,“ vysvětluje. Nesehnala ale takové, které by jí vyhovovaly, ať už materiálem, střihem, či celkovým vzhledem a funkčností, proto začala vyrábět vlastní.
Merino vlna
Kalhotky SAYU jsou vyrobené z merino vlny získané šetrně z tzv. mulesing-free chovů. „Nechtěli jsme používat nanostříbro, jelikož může mít nepříjemné dopady na zdraví člověka, jeho masová produkce je ale především ohromnou zátěží i pro naši planetu. Proto jsme zvolili merino. Je suché, i když je plně nasáté, navíc zabraňuje množení a rozkladu mikroorganismů – je přirozeně antibakteriální.“ Merino má navíc termoregulační schopnosti a při kontaktu s menstruační krví nezapáchá ani třeba po deseti hodinách nošení kalhotek.
Z funkčních materiálů je merino vlna nejdražší. Cena kalhotek, kterých už Sayu prodalo desetitisíce, se pohybuje od 849 do 1149 korun. „Tvoříme kalhotky pro náročnou zákaznici, která se nechce potýkat s vytahaným střihem či popraskanými gumičkami. Kvalitní materiály a lokální výroba se samozřejmě podepisují na výsledné ceně kalhotek. Budeme však raději vyrábět méně, ale kvalitně.“
Vydrží až několik let
V dlouhodobém horizontu ale kalhotky vyjdou levněji než neustálé dokupování vložek či tamponů. Při dobré péči vydrží až několik let. „Své první kalhotky jsem prala už asi 200x a stále jsou krásné a plně funkční,“ říká Jana. „Výhodou našich menstruačních kalhotek je, že se jejich savost opakovaným praním zvyšuje. Po 20 pracích cyklech jsou výrazně savější než po prvním vyprání, po roce používání zase o něco víc!“
Kalhotky, které SAYU vyrábí, přesně odpovídají Janiným požadavkům na ekologickou a etickou výrobu, estetiku, savost i pohodlnost. „Ekologie pro mě byla extrémně důležitá již od puberty. Chtěla jsem aktivně něco dělat pro životní prostředí, trápila mě tvorba zbytečného odpadu. Nápad založit vlastní značku menstruačních kalhotek propojil vše, co jsem si přála. Jednak nabízel kreativitu, protože vytvářet nebo navrhovat něco nového mě baví, ale také uspokojil moji touhu ulevit životnímu prostředí.“ Její vysněný produkt oslovuje stále více žen. Pro jejich praktičnost si je velmi oblíbily také vozíčkářky.
Více se o kalhotkách, jejich druzích, výrobě či údržbě dozvíte na webu značky SAYU.