Rozvoj motoriky a dovedností
Vaření vyžaduje přesné pohyby rukou a koordinaci. Děti se učí krájet, míchat, odměřovat ingredience a pracovat s nástroji, což posiluje jejich motoriku a jemnou motoriku. Chyby jsou součástí každého učení. Pokud děti při vaření zažijí neúspěch, mohou se z něj poučit a zlepšit se. Naučí se, že ne všechno musí být napoprvé dokonalé, a rozvinou si trpělivost a vytrvalost.
Matematika a věda
Vaření je skvělý způsob, jak dětem přiblížit matematické a přírodovědné pojmy. Při přípravě receptů se děti učí měřit přísady, počítat, dělit a přemýšlet o chemických reakcích, které při vaření probíhají.
Kreativita a sebevyjádření
Vaření umožňuje dětem vyjádřit svou kreativitu. Mohou experimentovat s různými chutěmi, vytvářet vlastní recepty a upravovat stávající recepty podle svých chutí. Úspěch při vaření zvyšuje sebevědomí dětí. Když vidí, že dokážou připravit chutné jídlo, cítí se úspěšné a sebevědoměji se pouštějí do dalších úkolů. Vaření může být způsobem předávání rodinných tradic a kulturního dědictví. Děti se mohou naučit recepty od prarodičů a objevovat kulinářské poklady různých kultur.
Zodpovědnost a plánování
Příprava jídla vyžaduje plánování a organizaci. Děti se učí plánovat, jaký postup budou dodržovat a jaké suroviny budou potřebovat. Zodpovědnost se projevuje dodržováním hygienických norem a bezpečnosti při manipulaci s ohněm a horkými nástroji. Vaření může být skvělou rodinnou aktivitou. Děti se učí spolupracovat s ostatními členy rodiny, komunikovat a vyjednávat, což jsou důležité sociální dovednosti.
Zdravé stravovací návyky
Pokud děti vaří doma, lépe si uvědomují, co jedí. Mohou se lépe seznámit s různými druhy potravin a naučit se připravovat zdravá jídla. To může pozitivně ovlivnit jejich stravovací návyky a zdraví. Vaření může děti naučit respektovat potraviny a neplýtvat jimi. Když vidí, kolik práce stojí za přípravou jídla, je pravděpodobnější, že si jídla budou vážit a snáze se vyhnou plýtvání.
“Dobře vyvážená strava poskytuje dětem potřebné živiny, vitamíny a minerály, které podporují jejich zdraví a imunitní systém. Pomáhá také prevenci řady chronických onemocnění, jako je obezita, diabet typu 2 a srdeční choroby.” dodává výživový poradce Vladimír Koukal.
Vaření s dětmi je odrazovým můstkem pro prevenci dětské obezity
Problém dětské nadváhy a obezity je závažným problémem, který řeší mladí pacienti po celém světě. Lékaři uvádějí, že počet postižených se za poslední čtvrtstoletí téměř ztrojnásobil, přičemž přibližně každé čtvrté dítě má nadváhu, každé sedmé je obézní a až čtyři ze sta jsou morbidně obézní. Většina těchto případů, přibližně 90 %, je způsobena nadměrným příjmem potravy a nízkým energetickým výdejem.
I u nás roste počet dětí, které mají problémy s váhou. Podle údajů Světové zdravotnické organizace trpí nadváhou více než 27 % českých dětí a téměř desetina malých pacientů je obézních. Problémy s váhou jsou navíc častější u chlapců než u dívek, a to jak v případě nadváhy, tak obezity. Odborný časopis The Lancet navíc předpovídá, že do roku 2022 počet dětí s nadváhou převýší počet dětí trpících podvýživou.
Jednoduché recepty
Když vezmete děti do kuchyně, nemusíte začínat se složitými recepty, které jsou náročné na přípravu. Můžete zkusit tapas. Děti tak budou mít možnost vyzkoušet více různých chutí a budou je moci připravit téměř samy.
Co budete potřebovat?
- Pláty bagety
- Rajčata
- Olivy (zelené nebo černé)
- Šunka (například serrano)
- Sýr (například manchego)
- Olivový olej
- Česnek
- Čerstvá bazalka nebo petržel na ozdobení
- Sůl a pepř
Jak na to?
Děti i dospělí zde mohou být kreativní a kombinovat ingredience podle svých chutí. Zkuste například bagetu potřít olivovým olejem a doplnit ji plátky rajčat a několika plátky oliv. Dochuťte solí a pepřem. Nakrájejte sýr a zabalte ho do šunky. Kousky bagety můžete potřít česnekem a opéct je na troše olivového oleje. Fantazii se meze nekladou, zejména té dětské, takže zdobení nechte na nich. A vychutnejte si tyto dobroty u skvělého filmu.