První pohřebiště, které slouží k ekologickému pohřbívání těl do země, je nyní k dispozici v Praze. Realizace projektu trvala dva roky. Na Lučním hřbitově budou rakve vyrobeny z materiálů, jako je dřevo nebo proutí. Podobné požadavky na rozložitelnost budou kladeny i na textilie, v nichž budou zesnulí pohřbíváni, a na textilie používané k vystýlání rakví.
Primárně je hřbitov ekologický právě proto, že se na něm neprovádí kremace, která je spojena se spotřebou fosilních paliv a má určitou uhlíkovou stopu. Za druhé je součástí krajiny. Na pohřebišti na květinové louce nebudou náhrobky ani pomníky, ale zesnulí budou označeni pouze dřevěnými deskami se jmény a dalšími údaji. Poslední rozloučení se uskuteční v dřevěném altánu.
Les vzpomínek
Na hřbitově je od roku 2015 provozován také takzvaný Les vzpomínek, kde se popel zesnulých rozptyluje přímo u kořenů stromů. Podobné ekologické hřbitovy už ale ve světě existují. Například ve Vídni používají k výrobě rakví vlákna mycelia. V Austrálii mohou zase být lidé pohřbeni v bambusových rakvích.