Kdo stojí za značkou SVETRY z Jeseníků?
Já, Martina Janků. 🙂
Řeknete nám o sobě více?
Pocházím z malé vesničky v podhůří Jeseníků. Už od mala mě bavilo vyrábět a tvořit věci. Jako malá jsem vyšívala, háčkovala, ale jehlice se mi do rukou jako malé nikdy nedostaly. Mamka, která mě a mé dva bratry celé „obplétala“, vždycky tvrdila, že bych si mohla ublížit. Na vysoké škole mě začaly bavit jazyky a marketing a díky tomu jsem se mohla podívat během studií do různých koutů světa. V islandském sekáči jsem si pořídila vlněný svetr, který jsem si zamilovala. Na stáži v Českém centru v New Yorku jsem měla možnost se podílet na přípravách módní přehlídky Ivy Pfeiffer. Na stáži v Norsku jsem poprvé vkročila do tamního obchůdku s vlnami a jehlicemi. Z dlouhé chvíle jsem tam upletla svoji první čepici a šálu a od té doby mě pletení nepřestalo bavit.
Co si myslíte o současné módě? A co nejraději nosíte?
Abych byla upřímná, současnou módu sleduji asi míň, než by se dalo čekat. Inspiraci hledám ve starých časopisech o pletení, které jsem našla u babičky na půdě než na přehlídkových molech. Pokud už se náhodou rozhodnu si něco pořídit z nějakého řetězce, skoro vždy jsem zklamaná materiálem nebo zpracováním, a to i v tom případě, kdy se jedná o dražší věc. Raději si našetřím a podpořím lokální značky a tvůrce. Mám ráda filozofii značky Odivi, funkční oblečení ráda pořizuji od místní značky Vagus, nebo Tilak. Nejraději a nejvíc pak většinou nosím staré oblečení ještě po mámě nebo dokonce po babičce nebo i dědovi. Věcí, které vydržely desetiletí a stále se v nich krásně žije.
Kde a kdy se zrodila myšlenka vzniku značky?
Celá značka vznikla náhodou.
Nikdy jsem neměla ambice, že by se moje upletené svetry měly líbit někomu dalšímu.
Na instagramu jsem si založila profil, kde jsem chtěla mít svoje výrobky na jednom místě, ale k mému úžasu začaly chodit objednávky. A od té doby vlastně pořád pleteme. Značka se drží hlavně díky tomu, že nás pletení baví. I když naše svetry nejsou levnou záležitostí, ceny, za které máme naše výrobky, nepokryjí dobu strávenou upletením jednoho svetru.
Proč zrovna vlněné svetry? Kde jste se s vlnou potkala poprvé?
To asi proto, že miluji zimu a hory! 😊
Přišlo mi zbytečné plést svetry z umělých materiálů. Když už strávíme tolik hodin u pletení jednoho svetru, nedávalo by mi smysl ho plést z plastu. Ta práce by mi přišla zbytečná. Stejně tak vytvářet další věc, která bude této planetě škodit.
S vlnou, jako takovou, jsem se setkala už jako malá. Měli jsme doma takovou menší farmu, kde jsme chovali i ovce. Pamatuji si, jak jsme je stříhali a vlnu balili a posílali na zpracování. Máma nám z ní pletla ponožky a svetry, které jsme pak nechtěli nosit, protože nás strašně kousaly.
Asi snad proto se zaměřuji na vlnu z alpaky – lamy, která žije vysoko v peruánských Andách. Vlna z tohoto zvířete je jemnější jak ta ovčí, je hypoalergenní a příjemnější na dotek. Při výběru vlny mi jde hodně o to, aby zvíře, ze kterého vlna je, netrpělo. Alpaky bývají často jedinou možnou obživou tamních lidí, a proto je s nimi zacházeno s úctou. V letošním roce mám v plánu se o tom přesvědčit na vlastní oči při cestě do Peru.
Mým velkým snem je alpaky i chovat – to samotné zvíře mě fascinuje. Chtěla bych se naučit raw vlnu i zpracovávat. Tak snad jednou. 😊
Stále ale chci objevovat a zkoušet nové přírodní materiály.
A jak to máte se sezónou? Jde se o sezónní záležitost? Nebo se svetry prodávají i přes rok?
Značka je zejména sezónní záležitost. V dřívějších letech jsme tvořili i nějaké letní věci, ale od toho jsme upustili a chceme se zaměřovat jen na svetry. Svetry se prodávají i během letních měsíců, ale mnohem méně než v sezóně.
Nejedná se o levnou záležitost, ocení český zákazník ručně pletené svetry a aplačí vlnu?
Sama jsem to až tak nečekala, ale ano. Pokud se člověk zajímá, odkud a z čeho chce svoje oblečení nosit, pak si myslím, že ano. Navíc sehnat svetr ze 100% alpaky v konfekci je skoro nemožné.
Co definuje vaši tvorbu?
Snažíme se o to, aby naše svetry byly co nejvíce praktické a nadčasové. Chceme docílit toho, aby kousek od nás vydržel ve vaší skříni po desetiletí. Aby to byl takový ten kousek, který vytáhnete na túru na hory i po několika letech a aby vám pořád seděl a aby se vám stále líbil. Držíme se zejména basic zemitých barev, ale na přání zákazníka se občas i dokážeme odvázat. Svetry, které pleteme na objednávku, uzpůsobujeme mírám zákazníka.
Jsou některé materiály nebo postupy, které jsou pro vás zvláště důležité?
Důležité pro nás je, mít každý typ svetru otestovaný. Proto jde naše uvádění novinek na trh opravdu pomalu. Svetrům dáváme opravdu zabrat u nás v Jeseníkách a ne každý se dostane na povrch.
Jak velké skladové zásoby máte?
Skladové zásoby máme minimální. Raději než na sklad pleteme pro konkrétního člověka na míru. Snažíme se o to, aby svetr opravdu padl. Na našem e-shopu pár kousků k dostání máme, ale je to spíše na ukázku, nebo když zákazník nemůže na náš svetr tři týdny čekat (což je doba, za kterou jsme schopné svetr uplést).
Jaké jsou největší výzvy, se kterými se musíte vypořádat při fungování značky?
První výzva začíná výběrem materiálu. Najít opravdu kvalitní materiál, abychom vytvořili svetr tak, jak přesně chceme a aby svetry zůstaly pořád dostupné, je opravdu magie. Další výzva přichází se zadáváním svetru do výroby. Jelikož jde o handmade výrobek, každý člověk, každá naše pletařka, uplete svetr malinko jinak. Na mně je zadat svetr tak, aby byl přesně podle přání zákazníka.
Co se týče dlouhodobého fungování značky, velká výzva pro mě je najít nadšené, šikovné a zodpovědné pletařky.
A další výzvou je pro nás čas – abychom dosáhli kvality, chce všechno svůj čas 😊
Jakým směrem se chystáte s vaší značkou v budoucnu?
Chceme zůstat u jednoduchosti, ale přinést ozvláštnění v drobných detailech. Chceme se zaměřit na provázanost jednotlivých produktů, upgradovat současné produkty a vytvářet nové. Objevovat nové materiály. Máme v plánu se naučit plést na stroji, na kterém dříve pletly i naše babičky. To zejména proto, že bych chtěla, aby naše svetry byly o něco dostupnější a pletení na stroji by to mohlo umožnit.
Díky za milý rozhovor!