Bylo zjištěno, že tříměsíční veganská strava přináší obézním a diabetikům významné zdravotní výhody. Studie provedená Steno Diabetes Center v Kodani zjistila, že účastníci zhubli „významné množství“ a snížila se jim hladina cukru v krvi.
796 testovaným s nadváhou byla zjištěna cukrovka 2. typu
Výsledky studie byly prezentovány na Evropském kongresu o obezitě, přičemž dánský výzkumný tým dospěl k jednoznačnému závěru, že veganská strava je pro některé jedince prospěšná. V 11 studiích bylo hodnoceno 796 osob s klinickou nadváhou nebo s diagnostikovanou cukrovkou 2. typu. Veganská strava, dodržovaná po dobu minimálně 12 týdnů, byla porovnávána s jinými stravovacími plány. Analyzovány byly faktory včetně tělesné hmotnosti, BMI, hladiny cukru v krvi, krevního tlaku a cholesterolu.
Důvody pro veganskou stravu pro zlepšení zdraví
Účastníci výzkumu dodržující veganskou stravu byli porovnáváni se skupinami pasivních a aktivních osob. Druhá skupina dostala k dodržování konkrétní dietní plán, včetně středomořské diety nebo počítání kalorií. Údaje ukázaly, že veganská skupina vykazovala výrazně větší úbytek hmotnosti, přičemž každý její člen zhubl v průměru o 16 kilogramů. U všech členů veganské skupiny došlo také k poklesu BMI. Úbytek hmotnosti však nebyl jediným přínosem.
Při porovnání stoupenců veganské diety s těmi, kteří ve stravování neprovedli vůbec žádné změny, byla zjištěna změna hladiny cukru v krvi.
Veganská dieta dokáže léčit cukrovku
„Toto důkladné posouzení nejlepších dosud dostupných důkazů s dostatečnou jistotou naznačuje, že dodržování veganské diety po dobu nejméně 12 týdnů může vést ke klinicky významnému úbytku hmotnosti a zlepšení hladiny cukru v krvi,“ uvedla ve svém prohlášení Anne-Ditte Termannsenová, hlavní autorka studie. „A proto může být použita při léčbě nadváhy a diabetu 2. typu.
“ Veganská strava pravděpodobně vede ke snížení hmotnosti, protože je spojena se sníženým příjmem kalorií díky nižšímu obsahu tuku a vyššímu obsahu vlákniny. Je však zapotřebí více důkazů týkajících se dalších kardiometabolických výsledků.“
Studie nespecifikovala konkrétní veganské potraviny, které měly být konzumovány, pouze to, že všechna jídla byla bez živočišných produktů. Navzdory nedostatku vynucených celozrnných potravin bylo u všech dosaženo snížení hmotnosti.
Veganská strava jako všelék?
Cukrovka a obezita nejsou jedinými onemocněními, o kterých se předpokládá, že je veganská strava zlepší. Nejedná se ani o první studii, která se těmito specifickými zdravotními problémy zabývá. V loňském roce bylo oznámeno, že studie prokázala, že středomořská strava je méně účinná při vytváření úbytku hmotnosti a kontrole cholesterolu než veganská strava.
Potřeba najít způsoby, jak řešit zejména cukrovku, je zřejmá. V roce 2021 trpělo tímto onemocněním přibližně 10,5 % světové populace. Předpokládá se, že do roku 2045 toto číslo vzroste na více než 12 procent, což bude znamenat další zátěž pro již tak problematické systémy zdravotní péče. Podobně znepokojivá je i obezita. V roce 2016 bylo 650 milionů osob považováno za obézní. Tento stav každoročně zabíjí miliony lidí, zejména v bohatých zemích, které si to mohou dovolit a které byly vyzvány, aby přešly na rostlinnou stravu.
Senioři stravující se vegansky vykazují zmírnění artritidy
Pokud se podíváme mimo obezitu a cukrovku, byly s veganskou stravou spojeny souvislosti se sníženou závislostí na lécích a zmírněním příznaků artritidy. Studie, která byla v loňském roce zveřejněna v časopise American Journal of Lifestyle Medicine, dospěla k závěru, že senioři, kteří se stravují vegansky, užívají o 58 % méně pravidelných léků než ti, kteří veganskou stravu nedodržují. Vedle toho byl zaznamenán nižší krevní tlak a lepší kontrola hmotnosti.
… léčí i revma a je prospěšná pro zvířata
Nedávno, v dubnu, byly zveřejněny výsledky výzkumného projektu, který uvádí, že veganská strava může pomoci zmírnit příznaky spojené s revmatoidní artritidou. Studie tvrdí, že u 44 hodnocených dospělých osob trpících touto chorobou se bolest snížila až o 53 %. Výrazně se zlepšil otok kloubů, což podporuje sportovní studie, které tvrdí, že rostlinná strava může napomoci rychlejšímu zotavení po zranění díky snížení zánětu. Těmito tvrzeními se podrobně zabýval dokumentární film The Game Changers.
Možná ještě překvapivější je, že veganská strava byla právě široce doporučována jako nejlepší a nejzdravější možnost pro psí společníky. V dalekosáhlé studii, kterou si nechala vypracovat společnost ProVeg, bylo zjištěno, že zvířata, která mají přístup k veganské stravě, jsou v průměru zdravější, vystavena menšímu riziku spojenému s potravinami a méně často potřebují návštěvu veterináře.