Budoucnost vidí v udržitelnosti, sdílení a podpoře. I proto se Nela Hanáková podílí na chodu UDRUMI. „Spojily nás hodnoty a podnikání a až díky tomu se z nás staly velmi blízké přítelkyně,“ říká o spolupráci s Dášou Černíkovou a Katkou Luskovou.
Co pro tebe znamená udržitelnost a kdy ses o ni začala aktivněji zajímat?
Od mala mě naši vedli k udržitelnému způsobu života. Není to pro mě životní styl, je to hodnota, kterou žiji každý den a ani by mě nenapadlo, že to může být jinak. Udržitelnost je pro mě o vyrovnaném balancu. Pokud budeme až moc striktní a bude nás udržitelnost omezovat například ve svobodě, nevydrží nám to. Navíc není černobílá, na vše se můžeme dívat z různých úhlů pohledu. V krátkosti je to za mě zodpovědnost za vlastní chování.
Jak bys popsala svůj šatník?
Velmi minimalistický. Můj život je nyní sbalený prakticky v jedné krosně, takže i šatník je uzpůsobený tak, abych měla oblečení, které si můžu vzít na byznys schůzku a zároveň na výlet. Kupodivu to jde. 😀
Zvolila bys spíše nový kousek od udržitelné a lokální značky, nebo oblečení z druhé ruky?
Second handy miluji. Dokonce jsme před několika lety natáčely s kamarádkou YT videa o tom, jak nakupovat v pražských sekáčích. Líbí se mi ta rozmanitost a využívání fantazie. Mám samozřejmě i oblíbené udržitelné značky, které ráda svým nákupem podpořím a zároveň si udělám radost.
A jsou všechny tvé nákupy v duchu udržitelnosti?
Snažím se, ale určitě to není 100%. Nejčastěji se řídím větou: Potřebuji to? A popravdě si odpovím. Většinou zjistíte, že danou věc vlastně nepotřebujete. Pokud ano, snažím se jít co nejvíce ekologickou cestou, kterou mám na výběr.
Udržitelnost jako standard
Jsi spoluzakladatelkou UDRUMI, online tržiště s udržitelnou, ruční a místní tvorbou. Pokud vím, do projektu ses přidala na základě inzerátu od Dáši, která s nápadem přišla. Přiblížila bys zrod vaší spolupráce a začátky projektu?
Popsat naši spolupráci by bylo na román. 😀 A možná k tomu i jednou dojde. Popravdě není dne, kdy bych nebyla vděčná, že jsme se s Dášou a Káťou daly dohromady. Jak ráda říkám: Spojily nás hodnoty a podnikání a až díky tomu se z nás staly velmi blízké přítelkyně. A neuvěřitelně nám to klape, jak v UDRUMI, tak i když řešíme osobní věci. Máme stejné vize, stejné flow v práci a když přijde nějaká neshoda, dokážeme ji velmi rychle vyřešit, a ještě díky tomu vyrůst.
Jak si podle tebe stojí ČR a Češi v udržitelnosti v porovnání s dalšími zeměmi? Vnímáš, že je u nás dostatek značek, které fungují skutečně udržitelně?
To je otázka, kterou chceme s UDRUMI určitě v následujících měsících a letech více a více řešit skrze edukaci. Na západ od nás se nemusí udržitelnost vysvětlovat nebo obhajovat. Je to standard. To stejné u ceny. Zákazníci u nás často nevidí, co za výrobkem je. A bohužel ani nevidí to, co je za levným výrobkem z dovozu. Na druhou stranu se nemůžeme divit. Kvůli greenwashingu, který používají hlavně velké řetězce, je pak člověk zmatený. Omámí ho rohlíkem a zákazník nevidí rozdíl. U nás na UDRUMI každou značku vybíráme a schvalujeme individuálně. Díváme se nejen na materiál, ale také na výrobní proces, dovoz materiálu i balení samotného balíčku. Takže můžeme říct, že značek, které to myslí s udržitelností vážně je dostatek. A často mohou konkurovat i cenou výrobkům z Asie, jen je nyní musíme dostat k zákazníkům.
Slow-living a nákupy, které mají smysl
Ačkoliv se může třeba v naší bublině zdát, že o udržitelné produkty je čím dál větší zájem, podle průzkumu agentury Stem loni naskočilo 80 % Čechů na spořivější režim a uchylují se k nákupu levnějšího zboží z dovozu. I proto jste uskutečnily Týden podpory českých značek. Co jste si od této iniciativy slibovaly?
Chtěly jsme díky Týdnu podpory českých značek přiblížit lidem příběhy jednotlivých firem a co se skutečně skrývá za celou značkou, cenou a výrobou. Určitě to není akce, kterou bychom dělaly jednorázově. Budeme v ní pokračovat i celý letošní rok a přinášet více a více příběhů. Víme, že pokud je nyní zákazníci nepodpoří, za rok už jejich produkty najít nemusí. Na samotné online rozhovory, které byly velmi zajímavé a jejichž záznam bude brzy dostupný na YouTube, navázala dvoudenní offline akce Slou Days.
Rády bychom lokálně a udržitelně naučily nakupovat i další země.
V souvislosti s tímto eventem, který funguje v duchu slow-living, se chci zeptat, jak zpomaluješ. Daří se ti to, nebo jsi spíše „motorovou myší“, která neustále něco dělá, pouští se do dalších projektů?
Mám to tak půl na půl. Miluji svůj klid a svobodu. Takže ráda vyhledávám ticho, medituji, tančím, dopřávám si odpočinek nebo procházky v přírodě. Na druhou stranu mě baví neustále tvořit. V mobilu mám seznam asi dvaceti byznys nápadů nebo nějakých inovací, které nejsou a bylo by skvělé je uvést v život. Nicméně já se teď chci věnovat primárně UDRUMI a Lady Leaders Hub, což je můj druhý projekt na propojení a podporu ambiciózních žen.
Plány se Slou Days
V jiném rozhovoru jsem se dozvěděla, že Slou Days plánujete pořádat i v dalších městech a s UDRUMI chcete expandovat do zahraničí a také byste rády měly kamenné prodejny, ve kterých se zároveň budou moct konat např. workshopy. Můžeš k těmto či dalším plánům říct více?
Vizí máme hodně a také víme, že je před námi ještě kus cesty. Cítíme potřebu přibližovat se zákazníkům nejen inovacemi na online tržišti, ale také skrze klasický osobní kontakt. Proto chceme Slou Days rozšířit i do dalších měst. Uvidíme, jestli k tomu dojde v příštím roce. Co ovšem v příštím roce chystáme, je zmíněná expanze na zahraniční trhy. Rády bychom lokálně a udržitelně naučily nakupovat i další země. Věříme, že když vybudujeme dostatečně silný brand, můžeme pomoci malým udržitelným značkám ke smysluplným výdělkům a zákazníkům dopřát komfort, kdy na jednom místě najdou všechny udržitelné produkty, které potřebují.