Environmentálně udržitelné aktivity jsou součástí plánů do budoucna téměř každé firmy. Některé opravdu souzní s ochranou přírody. Jiné obarvují své produkty a kampaně nazeleno, vědomě i nevědomě, aby byznysově lépe zacílili na uvědomělejší spotřebitele. Na trhu se objevují alternativní produkty a služby, které jsou označovány za udržitelné, ekologické, nebo alespoň zelené.
„Je super, že lidé začínají mít o téma udržitelnosti zájem, ale každé světlo má svůj stín,“ říká Judita Nechvátalová. „Lidé v marketingu okamžitě přicházejí se spoustou nápadů, které rychle realizují, ale s hlubším vědomím o udržitelnosti se to moc neslučuje. Ne, že by toho nebyli schopni, ale spíše se v této problematice neorientují a nechtějí se do ní nořit moc hluboko. Ze všeobecného nadšení pro ekologii a udržitelnost vyplývá greenwashing, nebo s ním ty marketingové výstupy hraničí.“
Greenwashing vs. zelený marketing
Jak tedy rozeznat greenwashing od opravdu zeleného marketingu? „Je dobré se koukat na složení a dávat si pozor, aby výrobce nepropagoval něco, co je úplně podružné. Když např. řeknu, že 98 % oleje je stáčeno studenou cestou nebo pochází z lokálních zdrojů, ale je ho ve složení 1 % a všechno ostatní jsou chemické sloučeniny, tak to už je greenwashing – zabalím to do něčeho přírodního, a přitom to nic šetrného není. Samozřejmě se dá hodně orientovat i podle ceny – ne vždy to, co je šetrné pro přírodu, může být zpočátku šetrné pro moji peněženku. Investice do něčeho kvalitního, co vydrží, se vyplácí až v dlouhodobějším horizontu. Takže když je něco výhodné, cenově srovnatelné s věcmi, které udržitelné nejsou, je to vodítko, že to asi tak hvězdné nebude,“ vysvětluje Judita.
V marketingu není žádný zelenáč, dříve několik let pracovala ve velké reklamní agentuře, kde se zaměřovala spíše čistě na zisk, ale postupně se začala o ekologii více zajímat a uvědomila si, že tvorba kampaní na holicí strojky apod. nesouzní s jejími hodnotami. „Našla jsem si organizaci TEREZA, která se věnuje environmentálnímu vzdělávání, kde jsem se věnovala propagaci a fundraisingu, a v roce 2014 jsem založila Green Cat – reálně jsme začali fungovat tak o rok později.“
Souznění marketingu a ekologie
V reklamní agentuře Green Cat věří, že marketing a ekologie se nevylučují. Naopak, přirozeně se potřebují. Snaží se motivovat lidi k tomu, aby méně produkovali, za eventy zanechávali méně stop, a také zviditelňují projekty, které jsou na ekologii zaměřené. Při propagaci ekologických témat se řídí heslem zjednodušovat složité a přibližovat vzdálené. Podporují i vlastní růst – např. v roce 2021 dokončili akcelerační program Climate Challenge.
Mezi klienty Green Cat se řadí např. E.ON, Balakryl, Tchibo, DM drogerie, Škoda Auto, Direct pojišťovna nebo Econea. Spolupracují ale i s institucemi, jako je ministerstvo životního prostředí nebo pražský magistrát. „Nedávno nás oslovil výrobce stretchové fólie, těžko si představíte něco méně eko. Jsou český, lokální, výrobce, ale hlavně mají unikátní technologický postup. Fólii vyrábějí o 60 % slabší, a přitom stejně pevnou jako jsou ty standardní. A na tom jsme komunikaci ve směru k nákupčím postavili. Protože o 60 % slabší znamená o 60 % méně odpadu a CO2. Ve výsledku je to obrovský benefit, kterým se odliší.“
Reklamní předměty, které nevyhodíte
Velkou kapitolou jsou ve firmách reklamní předměty. Za ty dají firmy jen v Česku podle odhadů tři miliardy korun ročně. Jenže osmdesát procent jich končí rovnou v koši nebo na dně šuplíku. Vedle služeb, jako psaní textů, tvorby webu, spotu nebo podkladů pro PR agenturu, organizace eventu či ekologického brandingu textilu nebo tisku papírových materiálů, nabízejí další udržitelné reklamní předměty a dárky nejen pro klienty a partnery. Jejich nabídka dnes čítá asi dvě stovky věcí od dárků za pár korun až po luxusní ekokousky. Patří mezi ně např. mýdlo z kávové sedliny, deka z ovčí vlny, rCUP – první opakovaně použitelný kelímek na kávu vyrobený z recyklovaných jednorázových papírových kelímků – nebo přáníčka či vizitky ze speciálního rostoucího papíru, který je plný semínek květin, bylinek nebo zeleniny.
Judita, která má blízko k přírodě a všemu živému od dětství, se dokonce odstěhovala z Prahy, do Malešova. Zde s přáteli založili muzeum a pomáhá i při budování ekocentra.