„Na příkladech vrstevníků chceme ukázat prožívání, myšlení i řešení potíží konkrétním a inspirativním způsobem. Děti mohou slyšet, jak si poradit v náročných situacích a řešit každodenní starosti a problémy. Především ale chceme sdělovat, že vždy existuje řešení, a to i když je někdy provázeno nepříjemným pocitem jako je smutek, strach nebo lítost. Jde tedy o prevenci krizí, do kterých se děti nemusí dostávat, jestliže umí s vlastními starostmi a emocemi vhodně naložit,“ uvedla Radka Liebezeitová, vedoucí prevence Linky bezpečí při jeho spuštění.
Duševní zdraví
Cílem podcastu je i edukace dětí v oblasti duševního zdraví. Jde o krátké audiopříspěvky trvající zpravidla do tří minut. Každých 14 dnů Linka bezpečí zveřejňuje nový na jiné téma. „Podcast pro děti, který by měl v hledáčku právě duševní zdraví, na našem podcastovém poli chybí. Rozhodli jsme se proto vyplnit toto místo hned dvojím způsobem. Jedním jsou příběhy dětí, čtené dětmi, a druhým zajímavosti ze světa duševního zdraví, psychologie, wellbeingu či emocí, přizpůsobené věku. Epizody budou publikovány jednou za 14 dní,“ dodala tehdy pro ČTK Radka Liebezeitová.
Utržené sluchátko umožnilo oslovit velké množství dětí, které se mohou k příběhům kdykoliv vracet a opakovaně si je pouštět, například když je samy zažijí. Inspiraci v ní mohou najít i rodiče. Témata podcastu otevírají debaty, ke kterým by se jinak rodiče a děti nedostali.
Každodenní situace
Obvykle jednotlivé díly namluvily samy děti, které se zabývají otázkami spojenými s běžnými denními situacemi, jako je škola nebo vztahy. Tyto situace mohou způsobit nepříjemné pocity nebo strach u jednotlivých aktérů. V rámci pořadů je pak diskutováno, jak se s těmito situacemi vyrovnat a jak je zvládnout. Je třeba si uvědomit, že neexistuje univerzální návod, který by fungoval ve všech případech. Nicméně, prezentované příklady slouží jako inspirace, kterou děti mohou samy využít, aby se dokázaly rychleji a efektivněji vyrovnat s nepříjemnostmi a nezatěžovat se jimi dlouhou dobu.
Kde si ho poslechnout?
Podcast Utržené sluchátko je dostupný na webových stránkách Linky bezpečí www.linkabezpeci.cz, YouTube Linky bezpečí a například prostřednictvím aplikací Spotify, Google Podcast, Apple Podcast.
Pro rodiče, prarodiče a pedagogy nabízí Linka bezpečí podcast s názvem Na tenké Lince.