Hlavní myšlenkou výstavy, která navazuje na předchozí „Voda a civilizace“ a „Energie a civilizace“, je, že naše civilizace jako doposud první nedokáže většinu toho, co vyrobí, vrátit zpět do přírody nebo recyklovat. Tvůrci výstavy v jednotlivých panelech pracují s pojmy, jako jsou oběhová ekonomika, recyklace uměle vyrobených materiálů. Soustředí se na koncepty udržitelnosti, roli přírodních materiálů a získávání čisté energie. Prezentují technologický pokrok v těchto oblastech, ukazují pozitivní příklady s cílem přispět ke změně myšlení a chování veřejnosti.
Civilizace s globálními problémy
„Myšlenka udržitelnosti v této výstavě představuje především vizi fungování světa a každého z nás, která nás může nasměrovat k lepšímu, čistšímu a udržitelnějšímu světu. My jsme první civilizace, která je v mnoha ohledech celoplanetární ve smyslu pohybu kapitálu, informací i výrobků. Celoplanetární jsou i naše problémy. Abychom je zvládli a abychom dosáhli udržitelného způsobu našeho života, potřebujeme vizi a spolupráci nás všech,“ říká jeden z autorů výstavy prof. Mgr. Miroslav Bárta, Dr., archeolog a egyptolog.
Výstava vznikla pod záštitou rektorky Univerzity Karlovy, Ministerstva průmyslu a obchodu či pražského primátora Bohuslava Svobody. „Délka našich životů je jen kapkou v moři věků, nezbavuje nás to ovšem zodpovědnosti za osud naší planety i na doby budoucí,“ podotýká.
Z jednotlivých panelů se dozvíte spoustu zajímavých informací a čísel (ze kterých vám mnohdy nemusí být úplně dobře) souvisejících s problematikou odpadu (převážně plastového či potravinového), nedostatkem pitné vody, migrací, zastavováním půdy, energetickou udržitelností či informačním smogem.
Řešení je ve společnosti i v každém z nás
- Češi ročně vyhodí 280 000 tun textilu. Zrecyklovat umíme pouhá 3 %, zejména proto, že prakticky všechny tkaniny obsahují umělé komponenty. Odhaduje se, že zhruba 60 % veškerého plastu vyrobeného ve světě od roku 1950 skončilo na skládkách, v přírodě nebo mořích a oceánech.
- Nejvíce vody na obyvatele denně spotřebuje Katar, 650 l, a Spojené arabské emiráty, 550 l.
- Téměř 90 % Čechů věří, že změna klimatu ovlivní svět, ale jen asi třetina si myslí, že se dotkne přímo jich.
- Podle dat z roku 2019 se nejvíce plýtvá v Nigérii, kde se za rok vyhodí zhruba 230 kg potravin na obyvatele. V USA je to 138 kg, v Česku 108 kg… světový průměr činí 89 kg.
- Mezinárodní měnový fond uvádí, že v Česku dochází k největšímu nárůstu cen bydlení ve světě ve vztahu k reálným příjmům.
Přijďte se podívat a zjistěte více. Věříme, že vystavené texty nejednoho člověka dovedou k zamyšlení. „Pokud chceme skutečně změnit svět, musíme začít tím, že se postavíme tváří v tvář své odpovědnosti. Zrychleme změny, dokud je čas,“ apelují tvůrci a zmiňují také, že to, co je dnes považováno za udržitelné, zítra být udržitelné nemusí.
Výstava je volně přístupná až do konce června a díky nasvícení panely na solární energii k vidění i ve večerních hodinách.