Britský magazín „Which?“ vyhlásil nejekologičtější supermarkety ve Velké Británii v žebříčku emisí skleníkových plynů a úsilí o snížení množství plastů a potravinového odpadu. Na předních místech se umístily společnosti Waitrose a Lidl. Časopis „Which?“ zkoumal údaje z výročních zpráv a údaje poskytnuté samotnými obchody.
Zaměřeno na recyklace plastů, potravinový odpad a emise
Na posledním místě se umístil supermarket Iceland, který upozornil na vysokou spotřebu energie tohoto řetězce díky mraženým potravinám. Firma označila seznam za „chybný“. „Which?“ uvedl, že se rozhodl zaměřit svůj žebříček na používání a recyklaci plastů a potravinový odpad, protože zákazníci tvrdí, že jsou to pro ně „největší problémy“, a také na emise, které odborníci považují za největší hrozbu pro životní prostředí.
Přiznali však, že existují i další „důležité“ otázky, včetně využívání vody v supermarketech, ekologické produkce a biologicky rozložitelných čisticích prostředků, které nebyly součástí výzkumu. „Which?“ uvedl, že doufá, že firmy provedou změny tam, kde zaostávají.
V žebříčku dosáhly společnosti Waitrose a Lidl každá 74 bodů ze 100 možných
„Ačkoli si žádný supermarket nevedl dobře ve všech kategoriích, v každé kategorii byli jasní lídři, což naznačuje, že ostatní maloobchodníci, kteří si v těchto oblastech vedli špatně, mají co zlepšovat,“ uvedla společnost „Which?“.
Například Lidl byl lepší než jeho konkurenti v oblasti emisí, zatímco Coop si vedl nejlépe v oblasti recyklace plastů a Ocado porazilo ostatní supermarkety, pokud jde o plýtvání potravinami, protože přerozděluje téměř všechny své přebytečné potraviny. Nejhorší výsledky v oblasti emisí skleníkových plynů a plastů dosáhl Iceland, zatímco Aldi a Lidl měly nejnižší skóre v oblasti plýtvání potravinami.
Nulové skóre pro M&S a propad Icelandu v oblasti emisí
Společnost Which? uvedla, že společnost M&S nebyla schopna poskytnout srovnatelné údaje o plýtvání potravinami a v této oblasti získala nulové skóre. Iceland dosáhl zdaleka nejhoršího výsledku v oblasti emisí, ale dodala, že v oblasti potravinového odpadu si vede lépe než některé jiné supermarkety a že ve svých provozovnách ve Spojeném království nakupuje 100 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. – „Which?“
Ředitel společnosti Iceland Richard Walker uvedl, že společnost „neuznává údaje“ použité společností Which? ani „neakceptuje nízké hodnocení v oblasti udržitelnosti“ nebo plastů.
Dodal: „Převzali jsme celosvětové vedení a zavázali se k plastové neutralitě, odstranění plastových obalů z našeho sortimentu vlastních značek a dosažení nulových čistých emisí uhlíku ze všech našich provozů do roku 2040.“
Jak se stát šetrnějším zákazníkem:
- Vyhněte se plastovým obalům.
- Přineste si vlastní sáčky a nádoby na produkty, které lze opakovaně použít.
- Plánujte si jídlo, abyste méně často kupovali přebytečné potraviny.
- Kupujte potraviny v sezóně.
- Jezte více rostlinných potravin, které mají nižší uhlíkovou stopu.