Není žádným tajemstvím, že globální oteplování a rostoucí klimatická krize ohrožují nás všechny. Lesní požáry, rekordní vlny veder a deště tak silné, že vyvolávají katastrofální záplavy, již mají ničivý dopad na lidské životy. Každým rokem si uvědomujeme, že se situace zhoršuje.
Klimatická krize
Studie naznačují, že do roku 2050 může kvůli změně klimatu umírat alespoň 250 000 lidí ročně po celém světě. To zahrnuje i nepřímé důsledky, jako je stres, nedostatek potravin a šíření nemocí. Kromě toho problémy související s migrací, chudobou a poškozením ekosystémů, které se již projevují, jsou spojeny s klimatickou krizí.
Klimatická krize má téměř neviditelný, ale akutní a život ohrožující dopad na jednu konkrétní skupinu lidí – ty s respiračními onemocněními. Stoupající teploty a neustálé změny počasí výrazně zhoršují problémy s dýchacími cestami, a často vytvářejí nové obtíže pro tyto jedince. To je částečně způsobeno zvýšeným množstvím alergenů a také dopravou provozovanou na fosilní paliva.
Evropská respirační společnost
Evropská respirační společnost s významnými odborníky na respirační onemocnění na čele svého úsilí předstoupila a v novém prohlášení naléhá na Evropskou unii, aby přepracovala své regulace ohledně kvality ovzduší, a to směrem k normám doporučovaným Světovou zdravotnickou organizací. Tyto normy jsou téměř pětkrát nižší než současné limity EU, což podporují data, která ukazují alarmující dopady znečištění ovzduší. Jen v roce 2019 bylo znečištěním ovzduší přímo způsobeno až 6,7 milionu úmrtí, z nichž 373 tisíc se týkalo Evropy.
Odborníci vyzdvihují, že klimatická krize má zvlášť nebezpečný dopad na děti. Jejich zdraví je ohroženo z několika důvodů. Za prvé, děti dýchají třikrát rychleji než dospělí, což znamená, že absorbují mnohem více prachu a škodlivých látek z ovzduší. Za druhé, jejich plíce jsou stále v procesu růstu a vývoje, což zvyšuje riziko vzniku chronických plicních onemocnění.