Kamínky ozdobí nejenom topy, šaty nebo klobouky, ale také džíny, čelenky nebo límeček vaší oblíbené košile. Možnosti a kombinace jsou nekonečné, můžete si vytvořit jakýkoli motiv, který se vám líbí. Od květinových, přes abstraktní až po geometrické.
Dvě nejlepší techniky jsou podle mého názoru nažehlování a nalepování kamínků. Není to nic složitého a určitě to zvládnete také!
Nalepování kamínků
Potřebovat budete lepicí kamínky, pinzetu pro přesnou manipulaci s malými kamínky a lepidlo. Lepidlo vždy vybírejte s ohledem na materiál. Látka by měla být vždy čistá, suchá a odmaštěná.
Nezapomeňte, že práce s malými kameny a lepidlem vyžaduje soustředění, proto si na tvorbu nechte dostatek času.
V prvním kroku si připravte a překreslete návrh motivu a zkontrolujte, jestli jsou materiál a kameny čisté. Ještě před nalepením můžete kameny rozmístit na podklad a libovolně je mezi sebou kombinovat, dokud nebudete s návrhem maximálně spokojeni.
Každý kamínek opatrně vezměte pinzetou a na střed plochého podkladu naneste malou kapku lepidla. Lepidla musí být právě tolik, aby při lepení nevytékalo ze spodní části kamene. Když kamínky přitisknete k sobě, lepidlo se rovnoměrně rozetře.
Pomocí pinzety kamínek přiložte a lehce přitiskněte na vybraný kousek oblečení a nechte lepidlo zaschnout alespoň 24 hodin.
Nažehlování kamínků
Pokud nemáte trpělivost na lepení kamínků, je pro vás pravděpodobně vhodnější nažehlovací technika. Metoda nažehlovacích kamínků funguje tak, že na spodní straně ploché straně kamínku je vrstva lepidla, která se teplem roztaví, lepidlo se přilepí k materiálu, a když vychladne, přilne k materiálu.
Materiál, na který kamínky aplikujete, musí být odolný proti teplotě nejméně 120 °C a proti tlaku několika desítek vteřin. Dlouhodobým vystavením vyšší teplotě může totiž dojít například k poškození umělých vláken.
Oblečení s kamínky můžete prát v pračce na 40 °C, látku můžete žehlit, ale nedoporučuje se používat sušičku.