Pražané a doprava
Věděli jste, že Pražané jsou na prvních příčkách v Evropě v počtu automobilů na osobu? V českém hlavním městě vlastní auto v průměru tři čtvrtiny všech Pražanů a tento počet neustále roste. V roce 2000 to byla pouhá polovina.
Dnes Pražané vykonají jen v rámci Prahy 700 000 cest denně. Toto číslo nezahrnuje cesty mimo Prahu ani cesty Středočechů. Pokud to však sečteme, zjistíme, že v Praze se denně uskuteční 1,2 milionu cest autem. A to ovzduší rozhodně neprospívá. Navíc by se spousta z těchto cest mohla uskutečnit veřejnou dopravou, což by ovzduší v Praze určitě zlepšilo.
Kde je v Praze nejhorší a nejlepší vzduch?
Možná se budete divit, ale i v samém centru Prahy najdete místo s výborným ovzduším – a tím je Petřín. Dobrou kvalitou ovzduší se mohou pochlubit také čtvrti Košíře, Motol, Břevnov nebo Veleslavín. Dobře jsou na tom ale i Kunratice, Bohnice a Klánovice, které jsou na okraji hlavního města.
Například Letná dopadla průměrně, a to i přesto, že má dva největší pražské parky. Špatný vzduch z aut se šíří daleko do okolí, například na Spořilově nebo na Vinohradech. Nejhorší vzduch je od Nuselského mostu až po Holešovice.
Co znečišťuje ovzduší?
V zásadě existují dva hlavní zdroje znečištění ovzduší. Prvním je nepřetržitý provoz hutí. Mezi ně patří například spalovna v Malešicích. Ta však zdaleka není největším znečišťovatelem ovzduší v Praze. Na prvním místě je s velkým náskokem cementárna v Radotíně. Na druhém místě je již zmíněná spalovna a na třetím místě hlavní čistírna odpadních vod v Praze 6.
Dalším hlavním zdrojem znečištění je automobilová doprava. V Praze je ovzduší nejhorší právě v okolí největších automobilových tahů jako je magistrála, Pražský a Městský okruh, ulice 5. května a D1 na Chodově.