Podle mě (autorka Lucie Dědková, Podnikatelská mentorka a marketingový stratég, pozn. redakce) je tenká hranice mezi ještě etickým a už neetickým prodejem, obchodem, marketingem. Vše je o psychologii.
Dobrý obchodník zná psychologii lidského chování a umí s ní pracovat.
(Už skoro toto zní neeticky, že?)
Je ale velký rozdíl, jestli vzbudíme touhu po šťavnatém steaku mega fotkou ve výloze restaurace u dospělého člověka, nebo jestli důchodkyni s počátečním alzheimerem přesvědčíme, že nutně potřebuje sadu speciálního nádobí.
A teď se dostáváme trochu do filozofie.
Co je morální pro jednoho, je hodně za hranou pro druhého.
Morální patero marketingu:
- Mluvit o svém skutečném záměru, cíli – lidé upřímnost ocení
- Nezamlčovat fakta – nejlepší je odkomunikovat “nevýhodu” jako “výhodu”
- Mířit na svépravnou cílovou skupinu – např. cílení na děti v kooperaci s jejich rodiči
- Vyvarovat se zastrašování a nátlaku – vzbudit potřebu k okamžité koupi jde i jinak
- Nevymýšlet si a nepřekrucovat
(Těchto 5 pravidel konkrétně rozvedených najdete ve článku tady.)
Proč praktikovat etický marketing
Protože takový marketing v konečném důsledku přinese více peněz. Prvním důvodem je věrnost zákazníků. Získat nového klienta je mnohem náročnější, než udržet si stávajícího.
Pokud bude mít klient z nákupu nepříjemné pocity, nevrátí se. Určitě prodejce nedoporučí dál, nenapíše kladnou referenci. A spíš bude pomlouvat a negativně se zmiňovat, aby si i ostatní dali pozor.
Vylepšit si pošramocenou reputaci je skoro nemožné. Proto klientům radím, aby si nekazili jméno krátkozrakou nemorální taktikou.
Nejdůležitější bod etického marketingu
Aby firma / obchodník říkali skutečný záměr, cíl.
Zmíním zde příklad, prodejci doplňků stravy. Často říkají, že jejich hlavní záměr je lidem pomáhat. Proto je kontaktují, proto si s nimi domlouvají schůzky, a proto jim prodávají své produkty.
Za mě to je ale lež. Věříte tomu, že podobní obchodníci natolik milují svoji práci, že by ji dělali i zadarmo? Že je to pro ně poslání? Asi spíš ne.
Přijde mi fér na rovinu říkat, že z produktu mám takovou provizi. Na rovinu říct, že se jedná např. o affiliate spolupráce – když nakoupíte přes tento odkaz, dostanu odměnu. Není potřeba se schovávat za dobrý úmysl. Podle mě je nejdůležitější říct pravdu. (Jak se říká, cesta do pekel je dlážděná dobrými úmysly)
Jak praktikovat etický marketing
S klienty nastavujeme různé byznysové a marketingové strategie (podrobnosti tady). Čas od času narazíme na situace, kdy říkám, že tohle bych já tímto způsobem nedělala, že mi to přijde za hranou. Naopak ukážu možnosti, ale klient řekne, že v tomhle by se necítil dobře. A to je naprosto v pořádku.
Držme si své vnitřní morální hranice. Pojďme společně vytvořit svět, kde si můžeme v obchodování věřit.
S nabídkou na férovku můžete začít třeba v byznysové skupině Společně nahoru.