„Ve 40 % český spotřebitel cíleně nakupuje oblečení a doplňky, jejichž výroba nepoškozuje životní prostředí,“ komentuje situaci v Česku Zuzana Ryšavá, koordinatorka lokální pobočky Fashion Revolution. A doplňuje: „Etická stránka výroby je pro českého spotřebitele důležitá méně, 31 % spotřebitelů se dívá na to, zda jejich zakoupené oblečení a doplňky byly vyrobeny v bezpečných pracovních podmínkách a produkty zhotovené při nucené práci nechce nakupovat 32 % Čechů.“
Inovace jako platformy na přeprodej nošeného zboží a půjčovny oděvů mohou být možným řešením, jak zpomalit spotřebu oděvů a módních doplňků. Podle nedávného průzkumu však pouze 1 % dotazovaných si pronajímá oblečení na každodenní nošení. Zatímco 15 % respondentů využívá půjčoven pouze pro speciální příležitosti. Nicméně platformy pro přeprodej nošeného oblečení, jako jsou například v České republice dlouhodobě fungující Vinted nebo nedávno založený Leepa store, jsou stále více populární. Celkem 41 % všech dotázaných využívá tyto platformy pro nákup i prodej.
„Módní průmysl je jedním z nejšpinavějších průmyslů na světě. Řešení je slow fashion. Jde
o přístup, filozofii, jak oblečení vybíráme a nakupujeme, jak o něj pečujeme i to, jak se ho
zbavujeme“, komentuje Zuzana.
Transparentnost značek
Podle nedávného průzkumu by 37 % všech respondentů uvítalo, kdyby módní značky byly povinny zveřejňovat informace o továrnách, které používají k výrobě svých oděvů. Zároveň 31 % respondentů by upřednostnilo, kdyby značky zveřejňovaly i informace o dodavatelích látek. Také o základních surovin použitých při výrobě oděvů.
„Produkce obchodních modelů fast fashion a ultra fast fashion stojí na vykořisťování lidských
a přírodních zdrojů. Nástrojem na řešení těchto problémů je podle Fashion Revolution
transparentnost dodavatelských řetězců, tzn. zveřejňování informací, které lidem umožňuje
pohnat rozhodující činitele k odpovědnosti,“ vysvětluje Zuzana Ryšavá z Fashion Revolution.
Starostlivost jako jedna z cest
Aby se oděvní kus mohl stát trvalou součástí šatníku, musíme mu věnovat patřičnou péči. To zahrnuje znalost správného způsobu praní a opravy případných poškození. Podle nedávného výzkumu preferuje 51 % spotřebitelů v zemích Visegrádu nakupovat u značek, které zveřejňují informace o péči o své výrobky a opravném servisu. V České republice se poškozené oblečení opravuje v 47 % případů. Až do úplného roztržení, pokud již nelze více opravit, pak takový kousek nosí 45 % všech respondentů. Snížení teploty vody při praní může ušetřit značné množství energie a je to šetrnější varianta pro údržbu oděvů. Pouze 18 % českých spotřebitelů pere při teplotě 30 °C a méně, ale v Polsku toto zvládá až 30 % respondentů.