Jak to začalo?
Myšlenka zaměřit se na včelařství vznikla v roce 2017, tehdy ještě pod názvem Forsáž. Společnost založili včelaři z oboru IT, kteří se zúčastnili soutěže od firmy Honeywell. Z té vzešel první prototyp, který dokázal získávat a zpracovávat různá data z včelstev (vlhkost, zvuk a hmotnost). Tým získal v soutěži první místo a projekt jeho tvůrce nadchl natolik, že na něm nemohli přestat pracovat.
Během roku 2019 společnost Forsage umístila svá zařízení do 17 včelstev na Mendelově univerzitě v Brně a nasbírala přes 300 hodin dat. Zároveň prodala první verze svých zařízení a nadále úzce spolupracuje se včelaři, kteří si je zakoupili. Během let vyhrávali další soutěže, které jim pomáhaly v rozvoji a financování.
Co vlastně dělají?
Forsage včelařům poskytuje monitorovací zařízení schopné sledovat teplotu, vlhkost a hmotnost včelstva a také zaznamenávat zvuk. Na základě těchto údajů pak včelař dokáže v reálném čase zjistit přírůstek hmotnosti medu, stav stresu včel, zjistit, jestli se včely chystají rojit, jestli mají dostatek zásob a mnoho dalšího. Díky těmto informacím mohou zejména méně zkušení včelaři zlepšovat kvalitu péče o svá včelstva a zvyšovat jejich šance na přežití a celkovou prosperitu.
Klimatická krize nejvíce ohrožuje motýly a včely
Přibližně 30 procent potravin, které se dostávají na naše stoly, vzniká zásluhou motýlů, včel a netopýrů. Ztráta těchto klíčových živočichů by tedy mohla vážně ohrozit podobu stravy na celém světě. Například u včely medonosné začal znepokojivý úbytek již v roce 2006. Od dubna 2020 do dubna 2021 přišli američtí včelaři o přibližně 45 % svých včelstev, uvádí Auburn University’s College of Agriculture, podle které je průměrná přijatelná míra obnovy včelstev přibližně 20 %. Některé země proto již přijaly opatření na ochranu významných druhů. Kalifornie se snaží omezit pesticidy, které zabíjejí včely. Forsage pomůže včelařům, aby jejich včelstva prosperovala.