Site icon eticky.cz

Brněnští vědci vypěstovali první maso na světě z mikrořas.

Brněnští vědci vypěstovali první maso na světě z mikrořas.

Brněnští vědci vypěstovali první maso na světě z mikrořas.

Laboratoř startupu Mewery se nachází v prostorách Mendelovy univerzity v Brně. Startup si sice zatím pronajímá laboratoře na brněnské univerzitě, v budoucnu by se však chtěli vědečtí pracovníci přestěhovat do vlastních prostor. Skupina výzkumníků z řad startupistů dosáhla fantastického úspěchu poté, co vyrobila kultivační médium na bázi mikrořas bez živočišného původu. Jako první na světě nyní představili prototyp tohoto typu kultivovaného masa.

Neobyčejný karbanátek

Před závěrečnou ochutnávkou vědci osmažili hybridní maso v oleji, čímž vznikla křupavá kulička, která chutnala jako vepřový karbanátek. Prototyp karbanátku spojuje 75 % vepřových buněk a 25 % buněk mikrořas, jejichž poměr se podle potřeby mění. Klíčovým prvkem hybridní produkce masa jsou výše zmíněné mikrořasy. Ty dodávají masu vitaminy, antioxidanty, minerální látky, vlákninu a esenciální mastné kyseliny. Tým brněnských vědců kultivoval maso po dobu 10 týdnů. Jeho cena se zatím pohybuje v řádu tisíců korun.

Ekologická budoucnost

Tento druh masa přináší naší Zemi nesmírné výhody. Nemusí se kvůli němu chovat ani zabíjet hospodářská zvířata, takže nezabírá úrodnou půdu a nepřispívá ke zvyšování emisí skleníkových plynů. Průměrné množství masa snědeného na osobu a rok se přitom za posledních 50 let na celém světě téměř zdvojnásobilo. A to z 23 kg v roce 1961 na 43 kg v roce 2014.

Při výrobě kultivovaného masa ale dochází k produkci o 90 % méně skleníkových plynů než při konvenčním chovu hospodářských zvířat. Uspoří se tak obrovské množství půdy určené pro chov zvířat a pro pěstování krmných plodin. Při celém procesu se spotřebuje o 70-80 % méně vody.

Konečný produkt by měl být běžně dostupný přibližně za dva roky. Bude však záležet nejen na vývoji samotného masa, ale také na vývoji příslušné legislativy.

Exit mobile version